Чому у деяких риб не замерзає кров? - 9 Лютого 2015 - Персональний сайт
Головна » 2015 » Лютий » 9 » Чому у деяких риб не замерзає кров?
10:47
Чому у деяких риб не замерзає кров?

Риби – істоти холоднокровні, тобто температура їх тіла дорівнює температурі навколишнього середовища.

Тим часом в найближчій до Південного полюса частині Світового океану - протоці Макмердо - температура води опускається деколи нижче -2°С. При цьому полярні види риб не перетворювалися на шматок льоду: вони виробляють глікопротеїни - особливі білки, які були виявлені в крові риб в середині минулого століття.

Це дуже ефективні кріопротектори: вони гальмують процес замерзання рідини в 200-300 разів ефективніше, ніж, наприклад, звичайна сіль, яку кладуть у воду, щоб вона не замерзала.

До останнього часу вважалося, що глікопротеїни зв'язуються з однією з граней кристала льоду, яка народжується в клітці, і гальмує його ріст.

Проте недавні дослідження показали, що вони впливають на молекули води, так би мовити, на відстані. У присутності глікопротеїнів прямування молекул у водному розчині стає менш хаотичним і вони гірше зв'язуються один з одним в кристалічну решітку.

За ефективністю глікопротеїни перевершують антифризи. Ймовірно, цим і пояснюється, що суто біологічні дослідження фінансував концерн Volkswagen, зацікавлений в отриманні нових матеріалів для автомобільної промисловості.

На території Західного Полісся України здатністю вмерзати в лід володіє інвазійний вид риби головешка-ротань. Іхтіологічною службою Волиньрибоохорони було досліджено особливості зимівлі  головешки-ротаня та встановлено, що навколо скупчення риб в льоді утворюється незамерзаючий простір у вигляді півсфери різного діаметру (від 15-20 см до 80-90 см), верхня точка якої розташовується на відстані 20-40 см від поверхні льоду. Вони заповнені повітрям в перемішці з водою і шматочками льоду і дуже часто розташовується над купиною або пучком водяної рослинності. Температура в місці зимівлі цієї риби близька до 0°С, вони знаходяться в стані заціпеніння і при вилові злегка ворушаться. При перенесенні їх в ємність з водою заціпеніння швидко проходить, і риби починають активно плавати.

Сектор іхтіології та регулювання рибальства

(використано матеріали сайту http://pinu.com.ua/)

Категорія: Іхтіологічна робота | Переглядів: 256 | Додав: Live
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]